czwartek, 15 maja 2014

ROZCHODNIK OŚCISTY


2 komentarze:

  1. Rozchodnik ościsty to roślina należący do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Na stanowiskach naturalnych występuje niemalże w całej Europie (również w Polsce), gdzie porasta skały, piaszczyste stanowiska i lasy sosnowe. W wielu krajach jest uprawiany jako roślina ozdobna.
    Roślina tworzy zimozielone, zwarte, kępy gęsto ulistnionych, sinawozielonych, płożących pędów, pokrytych wałeczkowatymi, grubymi liści, szczelnie pokrywające podłoże. Żółte, gwiazdkowate kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia. Zebrane są w baldachogrona, na wysokich, dorastających do 30 cm wysokości pędach kwiatostanowych. Kwiatostany SA chętnie odwiedzane przez pszczoły i inne owady zapylające.
    Rozchodnik nie ma specjalnych wymagań co do gleby, wytrzymuje dobrze suszę. Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, na murki oraz do ekstensywnych założeń ogrodowych na dachach.
    Rozmnaża się go poprzez sadzonki, pobierane wiosną i latem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozchodniki są potrzebne w każdym ogrodzie. Szybko rosną, są odporne na warunki pogodowe i rosną prawie na każdej glebie. Rozchodnik ościsty będzie rósł nawet pod tujami, które obecnie są tak chętnie sadzone w ogrodach. O skalniku nie wspomnę – pozdrawiam :)

      Usuń